ایا بعد از کراتینه مو میشه رنگ کرد؟

آیا می‌توان رنگ مو و کراتینه را در یک روز انجام داد؟

در این صورت، انجام کدامیک اولویت دارد؟

تمایل به داشتن موهای زیبا در خانم‌ها، تنها به آراستگی محدود نمی‌شود. بلکه تقویت مو و سلامتی آن را نیز شامل می‌شود. رنگ کردن موها، کراتین و ویتامینه آن، و به‌طور کلی همه موارد آرایشی و تقویتی مو، طرفداران و مشتریان زیادی دارد.

این روزها در اجتماع، کمتر خانمی را بدون موهای رنگ شده خواهید یافت. کاری که در زمان گذشته اغلب، تنها برای پوشاندن تارهای سفید مو، آن‌هم در سنین بالا انجام می‌شد. اما امروزه این کار، شامل تغییر آرایش و انتخاب رنگ‌های دلخواه و تقویت و ترمیم آنها هم می‌شود.

موهای رنگ شده

کراتینه کردن، از جمله موارد پرطرفدار و مورد علاقه کسانی است که قصد تقویت موهای خود را دارند.
مطلب پیش رو، به بررسی این موضوع می‌پردازد که آیا رنگ و کراتینه کردن موها در یک روز امکان‌پذیر است؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ، انجام کدامیک از این دو را باید در اولویت قرار داد؟

هم‌چنین، به تأثیرات شیمیایی این عملیات آرایشی بر موها اشاره دارد.
مقاله، آسیب‌های ناشی از تداخل نابجای مواد مصرفی بر موها (به دلیل عدم رعایت ترتیب و توالی کارها) را بررسی می‌کند.
در ادامه ، به روند رنگ کردن مو پرداخته و در پایان، اشتباهات رایج در فاصله گذاری زمانی بین عملیات آرایشی و ترمیمی را، یادآور می‌شود. ضمنا بهترین ترتیب برای رنگ و احیای موها را ارائه می‌دهد.

رنگ کردن و احیای مو یا کراتینه!

آیا می‌خواهید بدانید که انجام رنگ مو و کراتینه آن در یک روز امکان‌پذیر است؟
پاسخ مثبت است! بله، این کار شدنی است. به شرط آنکه اولویت مراحل کار را دقیقا مراعات نمایید. زیرا عوض کردن ترتیب مراحل انجام کار، نتیجه نهایی را تغییر می‌دهد. به همین دلیل هم باید ابتدا رنگ و سپس عملیات کراتین بر روی موها انجام شود.

اول رنگ

اولویت بندی رنگ و کراتینه

اگر این کار را برعکس انجام داده و موها را ابتدا کراتینه و سپس رنگ کنید، این خطر وجود دارد که رنگ موهایتان یکدست نشده و حالت لکه لکه به خود بگیرد. یا اینکه تا مرز موخوره شدن و خشکی و شکستگی پیش رود!

موخوره و شکننده

مطالب پیشنهادی : آموزش کراتین مو (حرفه ای ترین روش)

در یک حالت دیگر، مرحله کراتین را انجام داده‌، اما مواد لازم را برای رنگ کردن موهایتان در همان روز آماده نکرده‌اید. در این شرایط، ابتدا کار ترمیم موها با کراتین را انجام می‌دهید. در این صورت، ترجیحا باید رنگ کردن موهایتان را دو هفته به تعویق انداخته و سپس انجام دهید.

در چنین حالتی، جای مراحل رنگ و کراتینه، با هم عوض می‌شود: یعنی اول کراتینه، بعد رنگ مو
در بخش‌ بعدی، توضیحات کاملی درباره این موضوع به شما ارائه خواهد شد.

اما در اینجا، اجازه دهید کاملا واضح، شفاف و طبقه‌بندی شده، به بیان آنچه گذشت بپردازیم:

 • اگر می‌خواهید همه کارهای آرایش و احیا را در یک روز انجام دهید: ابتدا رنگ و سپس کراتین
 • اگر قصد انجام همه کارها را در یک روز ندارید: ابتدا کراتین و سپس رنگ مو؛ البته با این شرط که دست کم دو هفته بین این مراحل فاصله بیاندازید.

مشکل اصلی چیست؟

بارها پیش آمده که خانم‌ها، سرخورده و ناامید، با این فکر به سالن‌های آرایشی مراجعه می‌کنند که از اعتمادشان سوء استفاده شده و کراتین تقلبی به آنها فروخته‌اند.
البته موردی که در اینجا وجود دارد به کراتین تقلبی مربوط نمی‌شود. بلکه این ترتیب اشتباه انجام کارهاست که مشکل آفرین شده است.
در واقع آنها بدون توجه به اولویت ترتیب و توالی انجام کارها، موهای خود را رنگ و صاف کرده‌اند.

جامعه امروز، ارزش زیاد و شاید بیش از حدی برای زمان قائل است. تا آنجا که در چنین محیطی، زنان بر حسب عادت، به انجام دو یا چند کار، به‌طور همزمان می‌پردازند.
اما تذکر یک نکته در این وضعیت لازم به‌نظر می‌رسد:

هنگامی که حرف از سلامتی و زیبایی موهای شما در میان است، هیچ چیز با ارزش‌تر از رعایت نکات صحیح و اجرای گام به گام مراحل کار نیست. اگر مراحل کار رنگ و کراتینه را، با مراعات ترتیب کارها و فاصله زمانی لازم انجام دهید، نتیجه کار برای شما موهایی صاف، تقویت شده و البته خوشرنگ و سالم خواهد بود.

کراتینه کردن صحیح

اینکه خانم‌ها، گاهی مایل‌اند در کمترین زمان ممکن، ظاهر خود را زیبا و موجه کنند کاملا قابل درک است. اما مهمتر از آن، دلایل محکم و قانع‌کننده‌ای است که افراد را مجاب می‌کند تا به‌حد لازم برای رسیدن به این مرحله صبر داشته باشند.

این درست همان موردی است که ذکر توضیحات بیشتر و پاسخگویی به این پرسش‌ها در مورد اولویت‌بندی را ضروری می‌کند:

 • کراتینه یا رنگ؟ انجام کدامیک از نظر زمانی، مقدم است؟
 • اگر موهای خود کراتینه کرده‌اید و حالا تصمیم به رنگ کردن آنها دارید، چقدر فاصله زمانی بین این دو مرحله لازم است؟
 • چگونه از موهای رنگ شده و درمان شده با کراتین نگهداری کنید، تا مدت زمان بیشتری براق و زیبا باقی بمانند؟
 • کراتین یا رنگ؟ نهایتا اولین کاری که باید انجام شود کدام است؟ و پس از انجام کراتینه، تا رنگ کردن موها چقدر فاصله زمانی لازم است؟

در مجموع، رنگ کردن و پس از آن انجام ترمیم و درمان موها با کراتینه، یک برد است!

توضیح کامل این موضوع، بخش بعدی مطلب ماست. اما پیش از آن بد نیست مروری بر چگونگی انجام و تأثیر رنگ کردن موها داشته باشیم.
هنگام رنگ کردن موها، بر آنها چه می‌گذرد؟

تاثیر رنگ کردن موها

قشر رویی (کورتکس) یا کوتیکول مو، حالتی شبیه به فلس دارد. در زمان رنگ کردن موها، ماده آمونیاک روی این بخش اثر کرده و کوتیکول را باز می‌کند تا رنگدانه‌ها را وارد لایه زیرین نماید. با این کار، فرایند اکسیداسیون فعال شده و سطح PH مو به عدد ۱۰ می‌رسد. این عدد نشان‌دهنده خاصیت قلیایی است.

حالتی که ساختار یکپارچه مو را تخریب کرده و باعث ضعیف شدن آن می‌شود. در این حالت، مو خشک، شکننده و در اصطلاح شاخی می‌شود.
تاثیر کراتینه، بلافاصله پس از رنگ مو…

اگر بلافاصله پس از رنگ کردن موها، آنها را کراتینه کنید، چه اتفاقی برایشان خواهد افتاد؟

 • با این کار، موهای رنگ شده خود را که بی‌شک تاحدی، آسیب دیده‌اند، ترمیم و درمان می‌کنید!
 • PH را به حالت نرمال برمی‌گردانید.
 • کوتیکول‌های باز شده مو را بسته و آنها را کاملا صاف می‌کنید.

تاثیر کراتینه کردن مو بعد از رنگ

علاوه بر تمام موارد گفته شده، کراتین مزیت‌های دیگری نیز، برای موهایتان خواهد داشت.
رنگدانه‌های موجود در موهای رنگ شده، با قرار گرفتن در معرض عواملی مانند اشعه آفتاب یا شسته شدن، به‌تدریج از مو خارج می‌شوند. با کراتینه کردن، یک لایه محافظ روی موها تشکیل می‌شود که مانع از بین رفتن رنگدانه‌ها شده و در واقع، با پوشاندن آنها، مانع از آسیب به موها می‌شود.
بنابراین، کراتینه کردن موها مانع از رنگ گرفتن موها نمی‌شود، بلکه باعث تثبیت رنگ بر روی آنها می‌گردد.

مطالب پیشنهادی : معرفی بهترین مارک های کراتینه مو

تاثیر کراتینه کردن مو بعد از رنگ

انجام عملیات رنگ مو ۲ روز پس از کراتینه

حال اگر مایل باشید تا دو روز پس از انجام کراتینه، موهای خود را رنگ کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ زمان انتظار توصیه شده برای رنگ کردن موها پس از کراتینه ۲ هفته است. برای اینکه اهمیت این زمان انتظار را دریابید، لازم است تا از چگونگی فرایند رنگ گرفتن موها، مطلع شوید.

فرایند رنگ گرفتن موها و کراتینه

پروسه رنگ گرفتن موها، با دو ماده اصلی فعال می‌شود

 • پراکسید هیدروژن: این ماده باعث نرم شدن کوتیکول مو شده و در نتیجه، رنگ طبیعی مو کمرنگ‌تر می‌شود.
 • آمونیاک: این ماده قلیایی، کوتیکول مو را باز کرده و به رنگدانه‌های جدید، اجازه ورود می‌دهد.

بنابراین، پروسه به درستی پیش رفته و بیشترین میزان رنگدانه‌، توسط موهای شما جذب می‌شود. این به معنای آن است که شما، نباید مانعی در راه رسیدن ملکول‌های رنگ به موهایتان باشید.

در اثر کراتین کردن، لایه‌ای پروتئینی روی موهایتان ایجاد می‌شود. برای آنکه این لایه به عمق هر تار موی شما نفوذ کند، ۲ هفته زمان لازم است. در این مدت موها تا بخش مرکزی تقویت می‌شوند. اما هر موردی که مانع از این کار شود، موهایتان را ضعیف کرده و با مشکلاتی نظیر موخوره شدن و رنگ ضعیف و نامرتب روبرو می‌کند.
به همین خاطر و برای تاثیر گذاری بهتر باید تا ۲ هفته پس از کراتینه صبر کرده، آنگاه موهایتان را رنگ کنید.

مراقبت‌های لازم پس از رنگ و کراتینه

حالا دیگر از تقویت موها با رعایت اولویت زمانی رنگ و کراتینه، آگاهید. گام بعدی، مراقبت‌هایی است که موهای رنگ شده شما را تا مدت طولانی زیبا و درخشان نگه می‌دارد. این موارد را با هم مرور می‌کنیم:

مراقبت‌های لازم پس از رنگ و کراتینه

 • انتخاب ماسک مناسب: موهای رنگ و کراتینه شده، به ماسک های ملایم و تقویتی، برای تغذیه مداوم، نیاز دارند.
 • از مصرف شامپوهای حاوی سولفات و کلرید سدیم خودداری کنید. سولفات‌ها، مانند کاتالیزور عمل کرده و مواد حفاظت کننده مو را از بین می‌برند. نمک هم، تاثیرکراتین را کم کرده و به‌تدریج، آن را از موهایتان خارج می‌کند. به این ترتیب زحمات و هزینه‌‌های درمانی شما، هدر خواهد رفت.بنابراین از شامپو فاقد سولفات استفاده کنید
 • اثر کراتین دائمی نیست و پس از مدتی، شسته و از بین می‌رود. شما می‌توانید برای جلوگیری از شستشوی زیاد موها، که باعث از بین رفتن کراتین می‌شود، بین دفعات حمام کردن خود از شامپوهای خشک استفاده کنید. این بهترین راه برای تمیز نگه داشتن موها بدون استفاده از آب است.
 • روبالشی نخی، رطوبت موها را جذب و باعث خشکی و موخوره در آنها می‌شود. بهتر است از انواع ساتن و ابریشم استفاده کنید. این جنس رویالشی با الیاف نرم و لطیف خود، ضمن حفظ رطوبت لازم برای موها، از درگیر شدن و گره خوردن موها پیشگیری می‌کند.

انواع کراتین بر اساس جنس مو

کراتین، ماده‌ای پروتئینی است که به‌طور طبیعی در موها وجود دارد. اما در موارد ضعیف شدن یا موخوره زدن موها، از انواع شیمیایی آن به شکل کمکی و جهت ترمیم بخش‌های آسیب دیده استفاده می‌شود.

مطالب پیشنهادی: مزایای کراتینه کردن مو

به‌طور کلی، دو نوع کراتین وجود دارد که یکی تقویتی برای موهای رنگ و دکلره یا اسیب دیده و دیگری آرایشی برای موهای نچرال محسوب می‌شود. نوع آرایشی، به موها درخشندگی و جلای خاصی داده و باعث صافی و لخت شدن موها می‌شود. کار دیگر کراتین، ترمیم فولیکول مو و رفع مشکلات آن می‌باشد.
کاربرد این ماده برای ترمیم موهای رنگ شده الزامی است. گرچه همه افراد با انواع مو، می‌توانند از این ماده پروتئینی استفاده کنند، اما مصرف کراتین برای موی رنگ شده، موردی متمایز است.‌ برای ترمیم و تقویت موی رنگ شده، لازم است از کراتین مخصوص برای این کار استفاده شود.

برای مشاوره و انتخاب بهترین کراتین با توجه به جنس مو با ما در ارتباط باشید.

منبع : botoxcapilar.org

محیا بخشی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *