همه چیز درباره دکلره مو

دکلره مو

دکلره یا دکلراسیون به عملی گفته می شود که نتیجه ی آن پراکنده کردن و خارج کردن پیگمنت های طبیعی مو از ساختمان مو بوده و رنگ مو را روشن می شود. اگر بخواهیم موی طبیعی را بیشتر از چهار درجه روشن تر نمائیم اول بایستی موها را دکلره کرده و بعد از آن رنگ انتخابی را استفاده نمایید.

دکلره کردن

دکلره کردن یعنی چه؟

اولین مرحله دکلره کردن یا دکلراسیون است که به زبان ساده یعنی برداشتن رنگ مو؛ که مخلوطی است از پودر دکلره و اکسیدان ۱۲ درصد که باید با هم مخلوط شوند تا غلظت آن به اندازه ماست شود. پس از آماده کردن رنگ از پشت سر و بخش پایینی سر شروع به رنگ زدن کرده و همینطور به بالای سر می‌رویم تا کل موها را به رنگ آغشته کنیم.

زمان انتظار برای رنگ گرفتن بستگی به جنس و مقاومت مو دارد (معمولا ۳۰-۲۰ دقیقه) که نتیجه آن پراکنده شدن و خارج کردن رنگدانه‌‌های طبیعی مو از ساختمان مو است که به مرور به روشن شدن رنگ مو منجر می‌شود.

اگر بخواهیم موی طبیعی را بیشتر از ۴ درجه روشن‌تر کنیم ابتدا باید موها را دکلره کنیم و بعد از آن رنگ انتخابی را استفاده کنیم.توصیه می‌کنیم قبل از دکلوراسیون برای جلوگیری از آسیب رسیدن یا تیره شدن پوست صورت، پوست اطراف صورت در نزدیکی رویش موها را چرب کنید.

برای خرید دکلره مو کلیک کنید.

اگر اولین بار است که می‌خواهید موهایتان را دکلره (بلیچ) کنید، پس اوقات سخت و مهمی پیش رو دارید. همه‌ی ما داستان‌های ناخوشایندی درباره‌ی دکلره شنیده‌ایم. احتمال آسیب دیدگی، شکستگی یا کز خوردن انتهای موها ممکن است مانع شود که حتی یکبار این کار را امتحان کنید.

از سویی دیگر، روشن کردن موها می‌تواند حالت های متنوع و زیادی در اختیارتان قرار دهد. به محض اینکه تصمیم گرفتید و اینکار مهم را انجام دادید، شاید تعجب کنید که چطور تابحال موهایتان را دکلره نکرده بودید!

ما با روکسی دارلینگ، متخصص رنگ مو در نیویورک صحبت کردیم و او به ما کمک کرد که بعضی از باورهایمان را کنار بگذاریم و واقعیت را در مورد دکلره‌ی موها بدانیم.پس تا انتهای این مقاله با ما باشید.

دکلره (بلیچ) چطور عمل می‌کند؟

بلیچ یک ماده‌ی شیمیایی است که رنگدانه‌های طبیعی را از تارهای موی شما خارج می‌کند. بلیچ به شکل پودر موجود است. می‌توانید بلیچ را با انواع مختلف اکسیدان مخلوط کرده تا میزان قدرت آن را تغییر دهید.

دکلره مو

در حالی که کز خوردن موها قابل پیشگیری است، اما روکسی تاکید می‌کند که بلیچ، حالت موهای شما را تغییر می‌دهد. او می‌گوید: اولین باری که موهایتان را دکلره می‌کنید، بافت و رنگ موها تغییر می‌کند، زیرا در واقع رنگدانه‌های مو را از بین برده‌اید.

انتظار نداشته باشید که موهای شما یک ساعت بعد از دکلره، به حالت طبیعی برگردد. اما اگر موقع دکلره‌ی موهایتان، به درستی از آن مراقبت کرده باشید، می‌توانید از آسیب دیدگی جلوگیری کرده و ظاهر آن را سالم نگه دارید.

آیا گرما باعث می‌شود که بلیچ، سریعتر اثر کند؟

هنگامی که مواد شیمیایی فعال می‌شوند، بلیچ بطور طبیعی گرما تولید می‌کند که می‌تواند باعث شود در زمانی که این فرمول روی پوست سرتان قرار دارد، احساس ناراحتی کنید. اما وقتی حرارت به آن داده می‌شود، می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد و حتی سریعتر عمل کند.

به همین دلیل است که برخی از آرایشگاه‌ها در زمان دکلره، یک پوشش پلاستیکی روی مو سرتان قرار می‌دهند و با استفاده از یک سشوار، به مو کمی حرارت می‌دهند تا مطمئن شوند که رنگ موها به طور یکنواخت روشن می‌شود.

اما یک نکته جالب که ممکن است ندانید! روکسی می‌گوید: از آنجا که ریشه‌های مو به سر نزدیک‌ترند، از بقیه‌ی قسمتهای مو، گرمترند. بنابراین ریشه‌ی موها به احتمال زیاد بدلیل گرمایی که از پوست سر شما منتشر می‌شود، بهتر از بقیه‌ی قسمتهای مو روشن می‌شوند.

او توصیه می‌کند که این نکته را در هنگام رنگ کردن مو در منزل، به یاد داشته باشیم. اگر خودتان موهایتان را رنگ می‌کنید و ریشه‌ها روشن‌تر می‌شوند، به این دلیل است که حرارت طبیعی پوست سر شما، باعث می‌شود مواد شیمایی موثرتر عمل کنند.

روکسی درهنگام دکلره کردن مو، روی ریشه‌ها از یک فرمول ضعیف‌تر استفاده می‌کند تا مطمئن باشد که مو بطور یک نواخت روشن می‌شوند.

اکسیدانی که برای موی من مناسب است؟

روکسی معتقد است که اکسیدان با حجم ۲۰ (اکسیدان ۱) برای روشن کردن مو، بیش از حد ضعیف است و اکسیدان با حجم ۴۰، بخاطر آسیب رساندن به مو در دفعه‌ی اول دکلره، خطرناک است.

او می‌گوید: اگر در خانه موهایتان را دکلره می‌کنید، می‌توانید این کار را با یک اکسیدان ملایم مثلا با حجم ۳۰ (اکسیدان ۲)، ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. روکسی در مورد انتخاب پودر بلیچ مناسب برای مو می‌گوید: همه‌ی آنها تقریبا مثل هم هستند.

چگونه می‌توانم از کز خوردن موهایم جلوگیری کنم؟

«کز» کلمه‌ی ناخوشایندی است، اما صرفنظر از آن، شما با دکلره کردن، کیفیت موهایتان را تغییر می‌دهید. علاوه بر انتخاب یک اکسیدان ملایم، یکی دیگر از اقدامات احتیاطی که می‌توان قبل از دکلره کردن موها انجام داد، نشستن موهاست.

روکسی می‌گوید: با چند روز نشستن موها، چربی طبیعی روی پوست سر شما جمع می‌شود و از تحریک پوست سر در طول دکلره، جلوگیری می‌کند. محتوای آمونیاک در هنگام دکلره می‌تواند منجر به خارش پوست شود، اما به این معنی نیست که موهای شما در حال کز خوردن هستند.

قبل از اینکه بافت موها، بیش از اندازه، نرمی‌و بافتش را از دست بدهد حداکثر می‌توان آنها را دوبار دکلره کرد.

مراقبت از موهای دکلره

روکسی میگوید: بسیار مهم است که بعد از دکلره کردن موهایتان، آنها را هیدراته کنید زیرا مقدار زیادی از چربی پوست سرتان، از بین رفته است. با باز شدن کوتیکول مو و خارج شدن رنگدانه‌های طبیعی، مو تغییر می‌کند.

دکلره مو

معمولا یک یا دو هفته طول می‌کشد تا مو به حالت ارتجاعی و نرمی قبلش برگردد. استفاده نکردن از وسایل حرارتی برای آرایش مو، راه دیگری برای سالم و نرم نگهداشتن موهای دکلره شده است.

عادات دیگری مانند شستشوی بیش از حد مو می‌تواند آن را خشک کند. به همین دلیل روکسی توصیه می‌کند که بیشتر از دوبار در هفته از یک شامپوی ملایم استفاده نکنید.

وقتی موهایتان را دکلره می‌کنید، چربی های طبیعی را از بین می‌برید و باید به مو و پوست سرتان فرصت دهید تا چربی از دست رفته را دوباره جایگزین کند.

آیا بهتر است که در آرایشگاه، دکلره کنم؟

دکلره کردن در منزل کار سختی است، و وقتی خودتان این کار را انجام دهید، خطر رنگ غیر یکنواخت یا آسیب بیش از حد، افزایش می‌یابد.

روکسی می‌گوید: من فکر می‌کنم لازم است برای دکلره به یک آرایشگر مراجعه کنید، زیرا مطمئنا دوست ندارید که این کار را اشتباه انجام دهید و روز بعد مجبور شوید شبیه یک فرد خنگ به سر کار بروید یا بخاطر ظاهرتان، اعتماد بنفستان را از دست بدهید!

اکثر آرایشگران، حتما یک مشاوره‌ی رایگان انجام می‌دهند، پس صحبت در مورد دکلره ارزشش را دارد. زیرا مواد شیمیایی، چیزهای ترسناکی هستند. اگر به یک آرایشگر مراجعه کردید، به او اعتماد کنید و اجازه دهید که برای انجام کار درست، وقت کافی بگذارد.

همچنین از یاد نبرید هنگامی که دکلره کنید، نمی‌توانید به عقب برگردید، بنابراین برای جلوگیری از اشتباهات بزرگ، موهایتان را با احتیاط روشن کنید.محیا بخشی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *