مراقبت از مو بعد از کراتینه

مراقبت بعد از کراتینه کردن مو

مراقبت از مو بعد از کراتینه

آیا صبح‌ها برای خارج شدن از خانه و رفتن به محیط کار یا دانشگاه، زودتر از دیگران بیدار می‌شوید تا وقت کافی برای صاف کردن موهایتان داشته باشید؟ آیا هربار برای رفتن به یک مهمانی دیگران می‌بایست منتظر شما باشند چون اتو کشیدن و صاف کردن موهایتان زمان زیادی از شما می‌گیرد؟ آیا دوست دارید همواره موی صاف داشته باشید اما اتو یا سشوار کشیدن روزانه وقت و انرژی زیادی از شما می‌گیرد؟ خوشبختانه راه‌حلی وجود دارد که می‌تواند این کار را برای شما ساده کند: کراتینه‌ی مو. اما کراتینه‌ی مو چیست و مراقبت از مو بعد از کراتینه چگونه است؟

مقاله علت صاف نشدن مو بعد از کراتینه به این مطلب مرتبطه که میتونید اون رو هم مطالعه کنید.

کراتینه‌ی مو چیست؟

کراتین در واقع نام پروتئنی است که به طور طبیعی در بافت موها وجود دارد. این پروتئین به طور متوسط حدود ۸۸ درصد بافت مو را تشکیل می‌دهد اما کمبود آن در بافت مو باعث می‌شود که موها حالت وز مانند یا فرفری پیدا کنند. بنابراین کراتینه کردن مو به معنی اضافه کردن پروتئین کراتین به موها از طریق محصولات آرایشی مخصوص ساخته شده برای این امر است. کراتینه کردن یک روش نیمه دائمی برای صاف کردن موهاست که فرایند آن بسته به حجم موها ممکن است چند ساعت طول بکشد و تا حدود ۶ ماه موهای شما را صاف نگه دارد. اما اگر فرایند مراقبت از مو بعد از کراتینه به درستی انجام نگیرد، ممکن است حوصله و هزینه‌ي شما به کل هدر برود. حال برای مراقبت از مو بعد از کراتینه چه کارهایی باید انجام داد؟

کراتینه مو

حمام نرفتن!

ممکن است پس از انجام کراتینه مو ذوق این را داشته باشید که هر چه زودتر به حمام رفته، و از موهای صاف خود رونمایی کنید اما اینکار تمام زحمت شما را به هدر داده و کراتینه‌ی موهایتان را از بین می‌برد. بنابراین برای مراقبت از مو بعد از کراتینه، تا دو روز پس از پایان فرایند آن از حمام رفتن و شستشوی موها اجتناب کنید.

موها را به سرعت خشک کنید!

ممکن است به هر دلیلی موهای شما پیش از گذشت ۴۸ ساعت از انجام کراتینه خیس شود. ممکن است به طور اتفاقی باران ببارد یا با وجود گذاشتن کلاه و محافظت، هنگام دوش گرفتن و شستشوی بدن موهای شما خیس شود. در این صورت برای مراقبت از مو بعد از کراتینه به سرعت و با کمک سشوار موهای خود را خشک کنید.همچنین بعد از هر حمام صد در صد مو را با سشوار خشک کنید.

برای رفع زردی بعد کراتین می توانید از کرم رفع زردی بعد کراتین مو اسکاف استفاده کنید.

زیبایی اندام را کمی به تاخیر بیاندازید!

خبر بد برای علاقه‌مندان به باشگاه رفتن این است که برای مراقبت از مو بعد از کراتینه بهتر است تا دو هفته باشگاه رفتن را به تاخیر بیاندازند چراکه فعالیت فیزیکی در باشگاه باعث تعریق شدید در بافت سر و نیاز به شستشو بیشتر موها می‌شود.

گلسرها و گیره‌ها را کنار بگذارید!

بسیاری از خانم‌ها و دختر خانم‌ها عادت به باز گذاشتن موهایشان ندارند و ترجیح می‌دهند که موهایشان را به وسیله انواع گیره یا گلسر ببندند. برای مراقبت از مو بعد از کراتینه لازم است که از بستن موها به هر شیوه تا دو هفته اجتناب شود. بستن موها با گیره قبل از دو هفته ممکن است باعث شود که موهای شما از محل اتصال گیره دچار فر خوردگی شوند.

نبستن گیره

طرز خوابیدن!

برای مراقبت از مو بعد از کراتینه تا سه روز اول لازم است به نکاتی توجه شود.

  • اول از همه موها را موقع خواب آزاد بگذارید. تا سه روز اول هر گونه بستن مو یا گیر کردن آن زیر سر هنگام خواب ممکن است موجب ایجاد موج یا فر در موها شود پس قبل از خواب موهای خود را ازاد به سمت پایین یا یک سمت قرار دهید.
  • از بالشت ابریشمی یا ساتن استفاده کنید. استفاده از بالشت‌ با رویه‌ای مانند کتان باعث می‌شود هنگام خواب رطوبت موهای شما جذب پارچه شود و همچنین اصطکاک میان مو و پارچه زیاد شود. بنابراین برای مراقبت از مو بعد از کراتینه مهم است که حواستان به جنس پارچه بالشتتان باشد.
  • طاقباز به پشت بخوابید و موهایتان را مستقیم و آزاد قرار دهید. برای مراقبت کردن از مو بعد از کراتینه هنگام خواب، سه شب اول طاقباز بخوابید و موهایتان را به آرامی و به صورت مستقیم قرار دهید. می‌توانید از چند بالشت یا پتو در اطراف استفاده کنید تا مانع از غلت خوردن شما هنگام خواب شوند چراکه تغییر وضعیت شما در خواب و خوابیدن به پهلو یا مشت می‌تواند موجب بازگشت حالت قبلی موها شود.

از موهایتان در استخر محافظت کنید!

اگر علاقه شدید به استخر رفتن دارید، برای مراقبت از مو بعد از کراتینه لازم است که از موهایتان در برابر تماس با آب استخر جلوگیری کنید چراکه نمک و کلر موجود در آب استخر به کراتینه موهای شما آسیب می‌زند. حتما از کلاه شنا استفاده کنید و پس از شنا موهایتان را سرم روغنی یا آب مقطر بشویید و از نرم‌کننده و آبرسان عمیق استفاده کنید.

مدل‌های مو را فراموش کنید

برای مراقبت از مو بعد از کراتینه، پس از انجام آن از می‌بایست از حالت دادن موها به هرشکلی خودداری کنید. حتی بستن موها به صورت دم اسبی یا قرار دادن آنها پشت گوش‌ها نیز می‌تواند سبب ایجاد اعوجاج و فرخوردگی در موهایتان شود.

استفاده از رنگ های بدون آمونیاک

اگر قصد رنگ کردن موهای خود را دارید بهتر است این کار را قبل از کراتینه انجام دهید اگر بعد از کراتینه کردن قصد رنگ کردن موهای خود را دارید حتما از رنگ های بدون آمونیاک استفاده کنید.

برای خرید رنگ بدون آمونیاک برای موهای کراتینه کلیک کنید.

بهترین شامپو برای مصرف بعد از کراتین

یکی از مهم‌ترین سوال‌ها برای مراقبت از مو بعد از کراتینه، انتخاب شامپو مناسب برای مصرف است. در رابطه با شامپو اگر چه برندهای مختلفی در بازار هستند که ممکن است توسط متخصصان زیبایی برای مصرف بعد از کراتینه پیشنهاد شوند اما آنچه برای انتخاب شامپو اهمیت دارد توجه به عدم وجود دو ماده در مواد تشکیل دهنده‌ی آن است. یک سولفات و دوم سدیم. سولفات ماده‌ای است که با قدرت زیاد هرچیزی به مو چسبیده باشد را جدا می‌کند و سدیم، اگرچه خود به عنوان ماده‌ای برای ضخیم سازی مو استفاده می‌شود اما برای کراتین یک حلال به حساب می‌اید. پس بهتر است هنگام خرید شامپو بدون سولفات از هر برندی، مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کرده و از عدم وجود این دو ماده مطمئن شوید.

بهترین ماسک بعد از کراتینه کردن

پس از انجام کراتینه موهای شما به حالتی نرم و ابریشمی تبدیل خواهد شد. برای مراقبت از مو بعد از کراتینه و حفظ نرمی آن یکی از بهترین راهکارها استفاده از ماسک مناسب است. بهترین ماسک مو برای دوران پس از انجام کراتینه ماسکی است که در آن از سولفات که باعث از بین رفتن کراتین می‌شود استفاده نشده باشد. همچنین ماسک‌های دارای روغن آرگان کمک زیادی به حفاظت از موهای شما می‌کنند. ماسک‌هایی که دارای روغن‌های گیاهی، پروتئین‌ها، آمینواسیدها و نرم کننده باشند، موجب می‌شوند که رطوبت موهای شما حفظ شده در نتیجه کراتینه موهای شما مدت زمانی بیشتری موهایتان را نرم و ابریشمی نگه دارد.

مطالب مرتبط: پروتئین تراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟

از فروشگاه معتبر خرید کنید

یکی از راه‌های مهم برای مراقبت از مو بعد از کراتینه استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی مناسب مانند شامپوها، ماسک‌ها، انواع آبرسان‌ها و نرم‌کننده هاست. از آنجایی که لوازم آرایشی و بهداشتی مستقیما با سلامت بدن در ارتباط هستند دقت در خرید محصولات معتبر اهمیت ویژه‌ای دارد. خرید لوازم ارایشی و بهداشتی از یک فروشگاه معتبر موجب می‌شود تا خیال شما از بابت اصالت محصولات، دارا بودن تاییدیه‌های بهداشتی لازم و همچنین تاریخ مصرف معتبر راحت باشد و با آسودگی خاطر محصول را مصرف کنید. همچنین خرید از فروشگاه‌های انلاین لوازم آرایشی و بهداشتی به شما این امکان را می‌دهد تا محصولات مختلف را از نظر ویژگی‌ها، قیمت و موارد مختلف آسان‌تر بررسی و مقایسه کرده و خرید مطمئن‌تری داشته باشید.

در پایان و به طور خلاصه می‌توان گفت که کراتینه یک راه‌حل نیمه دائم برای صاف کردن موهاست. بسیاری از مردم به دلایل مختلف از جمله مد و فشن دوست دارند که موهای صاف داشته باشند اما صاف کردن روزانه موها کاری زمان‌بر و خسته کننده است، همچنین عواملی مانند تغییرات آب و هوا و شرجی و رطوبت می‌تواند باعث برگشتن حالت فر به آنها شود. کراتینه کردن موها باعث می‌شود که انها تا حدود ۶ ماه به صورت نرم و ابریشمی باقی بمانند اما به شرطی که اصول مراقبت از مو بعد از کراتینه رعایت شود.

از جمله مهم‌ترین موارد برای مراقبت از مو بعد از کراتینه می‌توان به خشک نگه داشتن، نبستن موها و مراقبت از آنها هنگام خواب در روزهای ابتدایی پس از کراتینه و همچنین استفاده از شامپو و ماسک مناسب برای طولانی‌تر شدن اثر کراتینه روی موها اشاره کرد. شامپو و ماسک مناسب برای مراقبت از مو بعد از کراتینه می‌بایست فاقد سولفات و سدیم باشند، چراکه سولفات و سدیم می‌تواند کراتین را در خود حل کرده و اثر کراتینه را از بین ببرد.

ماسک‌های دارای روغن‌های طبیعی مانند روغن آرگان، پروتئین‌ها و امینواسیدها، در کنار نرم کننده‌های عمیق و آبرسان‌ها به طولانی‌تر شدن اثر کراتینه روی موهای شما کمک می‌کنند. اما نکته مهم آنکه، هرگونه خرید لوازم ارایشی و بهداشتی مانند شامپو، ماسک، نرم کننده یا آبرسان می‌بایست از فروشگاه‌های معتبر لوازم آرایشی و بهداشتی صورت گیرد چراکه این محصولات به طور مستقیم با سلامت بدن در ارتباط بوده و می‌بایست دارای اصالت، تاریخ مصرف و مجوزهای بهداشتی لازم باشند.

مشاور فروشگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.